anime-re
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
anime-re

Discutam despre anime, manga, japonia si nu numai!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  Quiz  

 

 Trucuri

In jos 
AutorMesaj
Li Bai
Fondator
Li Bai


Numarul mesajelor : 189
Custom rank : Tacanita pana la capat!
Puncte : 28059
Reputatie : 0
Data de inscriere : 18/12/2008

Trucuri Empty
MesajSubiect: Trucuri   Trucuri Icon_minitimeVin Ian 16, 2009 11:54 am

Am decis sa deschid acest topic pentru a face um mic schimb de trucuri.
O sa pun cateva si poate aveti voi completari...Sper sa va fie de folos.

1. Salvarea pozelor:
Multi salveaza o poza asa cum o gasesc dar nu isi dau seama ca daca ar salva imaginea la 100% aceasta ar avea o claritate mai buna desi se mai intalnesc cazuri in care arata mai bine micuta.

2. Postarea lor pe forumuri:
Sa luam de exemplu o poza din care vreti sa vi se faca un render. Este de preferat sa puneti un link catre ea si nu sa o afisati direct fiindca isi pierde claritatea...daca ar fi sa numaram...o luam de unde este postata, o postam pe forum, o salveaza cineva, o modifica, o posteaza inapoi, o purtati...Claritatea in acest fel (postata direct) se pierde de sase ori.
O punem su forma de link, o salveaza, o modifica, o pune sub forma de link, o purtati. Claritea scade de patru ori (in cazul in care puneti link nu se ia in calcul dar cine o face o pune undeva si tot se pierde desi nu atat de mult ca in cazul afisari directe).

3. Cum marim claritatea unei imagini:
In cazul in care o modificati aveti pe langa ''Blur'' si ''Sharpen''. Daca dti cu ''Sharpen'' peste imagine ii va creste claritatea.

4. Cum mentinem claritatea imagini:
Salvati imaginile in PNG. In acest fel caritatea se pastreaza maibine.

5. Lucrarea:
Folositi straturi (Layere) ca sa va puteti juca cu fiecare brush sau imagine in parte.

6. Efecte:
Ati cautat pe net C4D dar ati gasit prea putine sau nu va plac? Luati camera sau folderul cu fotograf la control si veti observa cum cateva poze pot sa va schimbe imaginea.

7. Decuparea:
Va alegeti un instrument cu care va descurcati. Eu adaug la sfarsit un strat colorat dedesupt ca sa vaddaca am ratat ceva sau daca nu arata bine.
Sus In jos
 
Trucuri
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
anime-re :: Creation zone :: Tutoriale-
Mergi direct la: